Undvik översvämning i avlopp

Att få stopp i avloppet när du är mitt uppe i matlagning och disk kan vara väldigt störande. För att undvika detta är det viktigt att du tänker på vad då slänger och häller ner i avloppet. Ett tips för att undvika stopp i köksvasken är att du kan använda en extra sil när du skalar grönsaker, rensar fisk eller sköljer, detta hindrar då stora bitar från att komma ner i avloppet som vid senare tillfälle kan orsaka stopp. Viktigast av allt är nog ändå att du ser till att inte hälla ner fett i avloppet. Fett sätter sig nämligen i rören och även om det kan ta tid så kommer det för eller senare bli så mycket pålagring att vattnet inte kan passera. Smartast gör du alltså att torka bort överflödigt fett innan du diskar ur stekpannor och liknande.

Vad kan man då göra om stopp i avloppet uppstått?

Ja, en rörmokare kostar ju en peng så först vill man gärna kolla om man kan åtgärda problemet själv. Det första vi tycker att man bör göra är att gå och köpa en stor vaskrensare. Detta är en stor sugpropp som du sätter över avloppshålet för att sedan dra och trycka i. Genom att göra så skapar du ett under respektive övertryck i avloppsröret. Sitter inte proppen då allt för hårt så brukar denna metod vara tillräcklig för att lösa problemet. När det väl har släppt är det viktigt att du fyller upp ordentligt med varmt vatten. Har du svårt att få ut riktigt varmt vatten ur kranen så kan du koka upp en stor gryta som du sedan tömmer ner i aktuellt avlopp. Det varma vattnet bör då lösa upp kvarvarande fett så att du kan få bra flöde igen i avloppet. Hjälper inte detta är då nästa metod att köpa något medel som exempelvis kaustiksoda, för att se om stoppet går att lösa upp på kemisk väg.